|
9.SINIF DİL VE ANLATIM 1. HAFTA GÜNLÜK PLAN
DERS PLANI
BÖLÜM I:
Dersin adı
|
DİL VE ANLATIM
|
Sınıf
|
9. SINIFLAR
|
Ünitenin Adı/No
|
ÜNİTE – I / İLETİŞİM , DİL VE KÜLTÜR
|
Konu
|
İletişim
|
Önerilen Süre
|
2 Ders Saati ( 40’ + 40’ )
|
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
|
İletişimin gerekliliğini ve özelliklerini kavrama:
1.İletişimin önemini ve değerini sezer.
2.İletişimde bulunması gereken ögeleri belirler.
3.İletişimde gönderici, alıcı ve ileti ilişkisini açıklar.
4.Gönderici-alıcı ilişkisinde göstergelerin yerini ve önemini fark eder. 5.Göstergelerin ayırıcı özelliklerini belirler. 6.İletişimde bağlamın önemini fark eder.
|
Ünite Kav. ve Sembolleri/ Davranış Örüntüsü
|
İletişim, ileti, alıcı, bağlam, kanal, dönüt,kültür, gönderici
|
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
|
|
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
|
Sunuş, anlatım, soru-cevap, buluş , okuma, açıklama, örnekleme, uygulama,inceleme, beyin fırtınası, tahlil, takrir
|
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
|
Ders Kitabı (MEB Yay) , Örnek Metinler, Yazım Kılavuzu, Türkçe Sözlük, Türk Dil Bilgisi (H.Ed), Slaytlar, Kompozisyon Bilgiler , Öğrt.Ders Notları, ÖSS Hazırlık Kitaplar
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
|
|
ü Dikkati Çekme
|
“İletişim nedir?”, “Dille gerçekleşen iletişimin, diğer iletişimlerden farkı nedir?” sorularıyla giriş yapılacak.
[!] Her türlü iletişimde göndericinin, alıcının ve gönderilecek bir iletinin, olduğu; iletişimin bir bağlamda gerçekleştiği, gönderici ile alıcı arasında ilişkiyi sağlayan bir kanal olduğu, iletinin bir iletişim kanalından bir şifre aracılığıyla gönderilmesi sonucu gerçekleştiği vurgulanır.
[!] Göstergenin kendi dışında bir başka şeyi gösteren, düşündüren, onun yerini alabilen nesne, görünüş ve olgu olduğu belirtilir. Her göstergenin gösteren ve gösterilenden oluştuğu, bunların birbirinden ayrılmadığı ifade edilir. Gösterge bilimin gösterge sistemlerini inceleyen çalışma alanı olduğu, gösterge bilimin göstergeler üzerine kurulduğu belirtilir.
[!] İletişime iştirak eden unsurların birlikte meydana getirdikleri ortama “bağlam” denildiği vurgulanır.
|
ü Güdüleme
|
İletişim niçin gereklidir? sorusu yöneltilecek.
|
ü Gözden Geçirme
|
Sevgili öğrenciler bu haftaki derslerimizde iletişim konusunu çeşitli yönleriyle gerçek hayattan örneklerden yararlanarak inceleyeceğiz.
|
ü Derse Geçiş
|
TAKRİR:
Geçen ders işlenen konuların tekrar edilmesi, kazanımların değerlendirilmesi, analiz...
SUNUŞ:
Hafta içinde işlenecek konu/konuların ve kazanımların tanıtılması, işleniş stratejileri ve yararlanılacak materyaller hakkında sunuş yapılacak...
ANLATIM:
İletişim konusu ile bilgi verilmesi. İletişimin özellikleri ve çeşitleri üzerinde durulacak. İletişimle ilgili kavramlar açıklanacak. (İletişim, ileti, alıcı, bağlam, kanal, dönüt,kültür, gönderici )
HAZIRLIK:
Ders kitabında konuya giriş olarak verilen sorular yanıtlanarak işlenecek konu üzerine öğrencilerin dikkatleri çekilecek.
İNCELEME:
Sürekli İletişim İçindeyiz adlı metin okunarak iletişim şeması incelenecek. Metinle ilgili sorular sorulacak.
ETKİNLİK: Öğrencilerden hiçbir şey yapmadan, yazmadan, konuşmadan, işaretleşmeden, birbirine bakmadan iki-üç dakika oldukları yerde durmalarını istenecek.. Öğrencilere, bu hâlin sürdürülmesinin mümkün olup olamayacağı konusunda ne düşündüklerini sorulacak.
** ETKİNLİK:-1 : İletişimin niçin gerekli olduğu sorusu üzerinde durulacak..
** ETKİNLİK-2 : Fotoğrafta iletişimin hangi türü kullanıldığı tartışılacak.
** ETKİNLİK-3 : İletişimin öğeleri belirlenecek.
** ETKİNLİK-4: Ders kitabındaki şemadan hareketle bağlam öğelerinin hangi fonksiyonu yerine getirdiği açıklanacak.
** ETKİNLİK- 5 : Fotoğraftaki iletişim çeşitleri belirlenecek. İletişimin unsurları bulunacak.
ETKİNLİK: Öğrencilerden bir resim ve bir şehir planı getirmeleri istenir. Bunlarla nasıl iletişim sağlandığı, resmin ifade ettikleri; şehir planının verdiği bilgiler dile getirilerek tartışılır.
Öğrenciler doğal göstergeler, sosyal göstergeler ve dil göstergelerinin özelliklerini araştırırlar
ANLAMA YORUMLAMA:
İletişimin önemini ve değerini günlük hayatınızdan örneklerle açıklayınız. Çağımıza iletişim çağı diyebilir miyiz? Niçin?
- Verilen sorular cevaplanarak konu pekiştirilecek.
ÖLÇME DEĞERLENDİRME:
Tahta Perdedeki Çivi adlı metni iletişim öğeleri yönünden (ileti, alıcı, bağlam, kanal, dönüt, gönderici ) inceleyiniz.
Verilen sorular yanıtlanarak konu tekrar edilerek kazanımlar değerlendirilecek.
TAKRİR: Konu soru cevap yöntemi ile tekrar edilecek
|
ü Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme vb.)
|
ü Grupla Öğrenme Etkinlikleri
(Proje, gezi, gözlem vb.)
|
Öğrenciler, bir pazar yerinde, bir alışverişte ya da bir derste bağlamın nasıl gerçekleştiğini araştırırlar. Araştırma sonuçlarını yazılı olarak ifade eder ve arkadaşlarına okurlar.
H Öğrencilerden bir resim ve bir şehir planı getirmeleri istenir. Bunlarla nasıl iletişim sağlandığı, resmin ifade ettikleri; şehir planının verdiği bilgiler dile getirilerek tartışılır.
|
ü Özet
|
** İletişim, karşılıklı bilgi alışverişi amacına yönelik bütün etkinliklerdir.
** İletişim en az iki katılımcının, en az bir yönde bilgi geçişi yapması temeline dayanır.
** İletişimin öğeleri:
§ Gönderici: İletiyi hazırlayan, gönderen kişi.
§ Alıcı: İletinin gönderildiği kişi.
§ İleti: Gönderilmek istenen bilgi, düşünce, duygu ve benzerinin kanal aracılığı ile şifrelenmesidir. Bu şifre genelde dildir.
§ Kanal: İletinin göndericiden alıcıya ulaştığı yol, araç.
§ Bağlam: İletişimin gerçekleştiği ortam.
§ Dönüt: İletideki amacın yerine getirilmesidir.
§ Gösterge: Kendi dışında başka bir şeyi gösteren, düşündüren, onun yerini alabilen, kelime, nesne, görünüş ve olgular göstergedir. Resimler, müzik parçaları, flamalar, trafik işaretleri, edebi metinler gösterge olarak ele alınır. İletişim göstergeler aracılığı ile sağlanır
|
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
ü Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
ü Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
|
|
BÖLÜM IV
Planın Uyg. İlişkin Açıklamalar
|
|
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
|
Uygundur
|
|
|
|
Bugün 1 ziyaretçi (4 klik) kişi burdaydı!
|
|